top of page

Rutini Değiştirmek Elimizde...


İnsanoğlu yaşam döngüsü içinde bazı şeyleri tekrar ederek yaşar. Her insanın kendince bir rutini mutlaka vardır. Örneğin, her sabah yataktan aynı saatte kalkar, elini yüzünü yıkar, kahvaltı yapar ve aynı yollardan geçerek işe gider. İşte bu ve buna benzer rutinler birçok insanı zaman zaman mutsuz, hayattan bıkmış, bunalmış hissettirebilir ve “Hayatımda hiçbir renk yok, hep aynı; işe git, çalış çalış çalış, akşam oldu çık, eve dön,yemek,televizyon,

çocuğun dersleri, yat kalk, sonra sabah tekrar başla” söylemleri başlar.


Ancak unutulmaması gereken şudur ki; evren bile tekrarlardan ibarettir.Her sabah güneş doğar, her akşam batar. İşte bu yüzdendir ki,hayatınızın tekrarlarına ah ederek içinizi karartmak yerine, o tekrarları renklendirerek ruhunuzu besleyip, kendinizi mutlu edebilirsiniz.


Peki rutin hayatımızı nasıl renklendirebiliriz?


İlk ve en önemli konu şudur; değişim tamamen sizin elinizdedir. Siz adım atmaya isteksizseniz, kimse sizi zorla yürütemez. Bu nedenle hayatınızı nasıl yaşamak istediğinize karar vererek işe başlayabilirsiniz. Eğer kararınız değişimden yana ise işte size yardımcı olabilecek bazı öneriler;

 • Bulunduğunuz fiziki ortamı canlandırmakla işe başlayabilirsiniz. Çalışan biriyseniz; ofisinizdeki masanıza ruhunuza iyi gelecek, sizi gülümsetecek şeyler koyabilirsiniz. Bunlar sevdiklerinizin fotoğrafları olabileceği gibi, canınız sıkıldığında kafanızı dağıtacak dergiler, motivasyon sözleri, çiçek, süs eşyası vs. olabilir. Ya da 24 saatinizin büyük bir çoğunluğu evinizde geçiyorsa, bu dokunuşları evinizde yapabilirsiniz. Unutmayın ki saksısı küçük bile olsa, her çiçek eve renk getirir.

 • Müzik, hayatı renklendirmenin en güzel yollarından birisidir. İster işyerinde, ister evinizde nerede olursa olsun mutlaka müzik dinlemeye zaman ayırın. Hatta müzik dinleyerek çalışmak insana en iyi gelen şeylerden biridir. Özellikle sistemsel veri girişi, arşiv oluşturmak, yemek yapmak vs gibi rutin işleri yaparken müzik dinlemek çok iyi gelecektir. Müzik dinleyerek çalışamayanlardansanız mola verdiğinizde,kendinizi müziğin ritmine bırakın.

 • Mola vermek hem ruhunuzu, hem de bedeninizi besler,dinlendirir. Bu nedenle hem iş hayatında hem de evinizde işlerinizi yaparken mola vermeyi unutmayın. Mola vermek kafanızı dağıtır ve mola sonrasında daha dinç ve daha düzgün iş çıkarırsınız. Nasıl ki telefonunuzu şarj etmeden kullanamıyorsanız, kendinizin de şarj olmaya hakkı olduğunu unutmayın.

 • Verdiğiniz molaları doğru kullanmak da, en az mola vermek kadar önemlidir. Örneğin; işyerinizde mola verip, maillerinize bakıyorsanız bu hiçbir işe yaramaz. Ya da temizlik yaparken mola verip, yemek yapmaya geçmek doğru bir mola değildir. Molanın size ait zaman dilimi olduğunu ve tamamen ruhunuzu ve bedeninizi doyurması gerektiğini unutmayın.

 • Yaptığınız işlerle ilgili kendinize ödül sistemi oluşturun. Bunu yapabilmek için öncelikle kendinize yapılacak işler takvimi oluşturun. Ardından, takviminizde bitirdiğiniz her iş için kendinize küçük ödüller verin. İş ortamında bunu ekipçe yaparak, birbirinize küçük ödüller verebilirsiniz. Bu ödüller tamamen sizin tercihinize göre belirlenebilir; küçük bir çikolata, kahve ya da 10 dk fazla mola bile olabilir.

 • Yapılan işin yüksek motivasyonla yapılmasını sağlayan en temel etkenlerden birisi de iletişimdir. Eğer işi tek başınıza değil, başkalarıyla birlikte yapıyorsanız, o kişilerle olan iletişiminiz işinize karşı hislerinizi de etkileyecektir. Bu nedenle iletişim kısmında sorunlarınız varsa, öncelikle bu sorunları çözmeniz gerekmektedir.

 • Sürekli yaptığınız ve hep aynı, hep aynı diye söylemlerde bulunduğunuz işlerinizi paylaştırın. Evinizdeki sorumluluklarınızı sevdiklerinizle, işinizdekileri de ekip arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 • İşyerinizde veya evde işinizi yaparken, bunalma anında neler yapmanız gerektiğini biliyor olmanız, motivasyonunuzu yükseltmek için çok önemlidir. Çünkü, her insan zaman zaman anlık bunalmalar yaşar ve bu bunalmalar esnasında ne yapacağını bilmezse, yaptığı işten zevk almaz ve suçu yaptığı işe atar. Oysa ki böyle anlarda herkese iyi gelebilecek şeyler vardır. Örneğin;

*Kısa bir süreliğine dışarı çıkarak hava almak,

*Bir içecek/yiyecek molası vermek,

*Çikolata yemek,

*Bir dosta alo demek,

*Müzik dinlemek,

*Dans etmek vs olabilir.


Bu nedenle size neyin iyi geldiğini tespit etmeniz ve bu silahınızı gerektiğinde kullanmanız, mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.


 • Rutinden çıkmanın bir diğer yolu, arada sırada düzeninizi bozacak küçük şaşırtmacalar yapmaktır. Örneğin, işe her gün arabanızla gidiyorsanız, bazen toplu taşıma kullanabilirsiniz. Hatta bu günlerde, kendinize küçük oyunlar bile yaratabilirsiniz. Ya da evinizi temizlerken asla bölünmekten hoşlanmayanlardansanız bazı günlerde bu kuralı bozabilirsiniz.Örneğin;temizliği öylece bırakıp, kahve içmeye gidebilirsiniz.

 • Rutin yaşamınızı canlandırmak için hayatınıza farklı aktiviteler katabilirsiniz. Bu kişisel gelişim için bir eğitim olabileceği gibi, sanat,spor veya her ne seviyorsanız onunla ilgili bir aktivite de olabilir.

 • Eğer başarabilirseniz erken kalkmayı deneyebilirsiniz ve sabahın dinginliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Bunu yapabilirseniz o saatlerde sadece kendinizi düşünün, kendiniz için çabalayın, okuyun, yazın, ya da hiçbir şey yapmayıp sabahın sessizliğini hissedin. Bunu her gün olmasa da arada sırada yapmayı mutlaka deneyin. Çünkü o saatlerde;

*Dikkatiniz dağılmaz.

*Ekstra 1 saat erken kalkmak, haftada sadece size ait 7 saat demektir.

*Bu 7 saatte isteyip yapamadığınız birçok şeyi planlayıp hayata geçirebilirsiniz.


Son olarak; günlük rutinlerimizde yapacağımız ufacık değişiklikler bile, farkında olmadan hayata daha pozitif, daha mutlu bakmamıza sebep olabilir.


Unutmayın ki küçük dokunuşlar, büyük mutluluklar getirebilir.

Comments


bottom of page