top of page

Hayallerin peşinde nasıl koşulur?


“Hayal kurmak” söylerken bile insanın içini kıpırdatan, insanı birden düşünmeye sevk eden bir söz değil midir?


Her insan mutlaka hayal kurar. Hatta çocuk yaşta başlar hayaller. Büyüyünce ne olmak istiyorsun? Doğum gününde ne istersin? Tatilde ne yapmak istersin? Tüm bu soruların cevabı aslında hayallerimizdir.


Büyüdükçe, kendimizi tanıdıkça, sorumluluklar arttıkça hayata bakış açımız, beklentilerimiz değişir. Bu değişimle bağlantılı olarak hayaller de değişir, gelişir. Çocukluğa özgü hayaller yerini kariyer hayallerine, gelecek hayallerine, ihtiyaca ilişkin hayallere bırakır.

İşte tam da bu noktada hayaller gerçek olsa söylemleri başlar.


Hayallerin gerçek olması için ne yapmak gerekir?

Elbette ki her insan kurduğu hayalin gerçekleşmesini ister. Ancak, çaba göstermeden hiçbir hayal kendiliğinden gerçekleşmez. Keşke sihirli bir değnek olsa da ona dokunsak ve tüm hayallerimiz gerçek olsa. Bu mümkün olmadığına göre, yapmamız gereken ilk şey, içinde yaşadığımız rahat, konforlu alanımızdan çıkmak ve harekete geçmektir.


Bence insanın hayallerine ulaşmasında kilit olan üç davranış vardır.

Üşenme, Erteleme ve Vazgeçme


Hayale gidecek yola döşenen her bir taşın, üşenmeden, ertelemeden ve vazgeçmeden döşenmesi gerekir.


Çünkü; “Başarı, şevkini hiç kaybetmeden bir başarısızlıktan diğerine geçebilme kabiliyetidir.”

“WINSTON CHURCHILL”

Hayallerinin peşinde koşmak;

 • İnsana yaşam amacı sağlar, mutlu hissettirir. Her sabah yeni güne uyanmak, amacımıza ulaşmak için yeni bir şanstır. Öyleyse neden bu şansı değerlendirmeyelim?

 • Hayallerinin peşinde koşan insanlar, başkalarına da örnek olan mentörlerdir. Hayalimize ulaşmak için çabalarken, başka hayatlara dokunabilmek ne kadar güzel bir şanstır.

 • Hayallerinin peşinde koşanlar, düştükleri her çukurda kalkmaya çabaladıkça, güçlenirler. Bu durum, bir amaç edinmiş ve bu amacı için uğraşan güçlü karakterlerin oluşması anlamına gelir.

 • Hayallerinin peşinde koşmak heyecan verir, motivasyon sağlar.

 • Kişinin kendi gücünü fark etmesini sağlar, öz farkındalığını artırır. Kendisi ile gurur duymasına sebep olur.

 • Hayallerinin peşinden koşmak, kişinin vazgeçtikleri ya da yapmadıkları için sonradan pişman olmayı engeller.

Ancak; hayallerimizin peşinde koşarken gözardı etmememiz gereken şeyler de vardır.


 • Hayallerin gerçekleşmesi için çalışmak kesinlikle zorunludur ama yeterli değildir. Doğru zaman, doğru yer, atılacak adımların gerçekliği vb. gibi birçok faktörü göz ardı etmemek gerekir.

 • Hayallerinin peşinde koşmak demek, herşeyi bir anda bırakıp gitmek demek değildir. Hiç kimse bir sabah uyanıp, bugün hayallerimin peşinde koşmaya karar verdim; herşeyi bırakıyorum diyemez.

 • Emeksiz yemek olmaz atasözünden de anlaşılacağı üzere, amaca ulaşmak çaba gerektirir. Hayallerin gerçekleşmesi için de çalışmak, düşünmek, sabretmek gerekir.

 • Herkesin farklı hayali vardır ama sıra dışı olmayan, gerçekçi hayaller daha kolay gerçeğe dönüşür.

 • Peşinde gidilen hayalin, saman alevi gibi olmayıp, tutkuyla bağlı olduğunuz bir hayal olduğundan emin olmak gerekir.

 • Bazen insan, mevcut hayatında yaşadığı mutsuzluklardan, sıkıntılardan kaçmak için hayal peşinde gider. Oysa mevcut hayatındaki şartlar düzelse belki de hayal peşinde gitmeyecektir. Bu nedenle, hayalimizin peşinde giderken kendimize şu soruyu sormalıyız. Mevcut şartlarım düzelse bu hayalimin gerçekleşmesi için uğraşır mıydım?

 • Peşinde koşulan hayalin kendi hayalimiz olması gerekir. Kimse kimsenin hayalini gerçekleştirmekle yükümlü değildir. Bırakın herkes kendi hayalinin peşinde koşsun.

Ben yaşam rutinimi bozmadan, sadece üzerine ekleme yaparak, tutkuyla, azimle ve büyük bir keyifle hayallerimin peşinde koşuyorum. Umarım isteyen herkes hayallerinin peşinde koşar.


bottom of page