top of page

Ayıp Olmasın Diyerek...


Ayıp olmasın, diyerek gittiğin her davette,

Ayıp olmasın, diyerek cevap vermediğin her hadsizlikte,

Ayıp olmasın, diye sustuğun her haksızlıkta,

Ayıp olmasın, diye kabullendiğin her saygısızlıkta,

Ayıp olmasın, diye katlandığın her zorbalıkta,

Ayıp olmasın diye çekip gittiğin her ortamda kendine ayıp ettiğini unutma.


Birçok insan çocukluktan itibaren “Ayıp ”la tanışır. Çünkü Atalarımız ne demiş: “Ağaç yaşken eğilir.” Bu nedenle de ne kadar erken öğretirsek, o kadar iyi sonuç alırız mantığıyla ebeveynlerimiz; toplum tarafından dayatılan konuları, çok küçük yaştan itibaren bilinçaltımıza işlemeye başlarlar. İşte “Ayıp” da bunlardan biridir.


Peki nedir bu ayıp?

Türk Dil Kurumu’na göre Ayıp “toplumun ahlak kurallarına aykırı olan, utanılacak durum veya davranış, kusur, eksiklik” demektir.


Peki size göre ayıp nedir? Aileniz size ayıp diye öğrettikleri gerçekten ayıp mıdır? Yoksa bilinçaltınızda yer eden alışkanlıklar mıdır? Ayıp olunca ne olur?


Birçok insan, birilerine ayıp olmasın diye yapmak istemediği şeyleri yapmaya mecbur kalmıştır. Örneğin birçok çocuk ebeveynlerinin ayıp olur ısrarları yüzünden istemedikleri halde akraba, komşu ziyareti yapmak zorunda bırakılmıştır. Yine birçok insan sırf ayıp olmasın diye hoşlanmadıkları etkinliklere katılmak zorunda kalmıştır. Ayıp olmasın diye kendi fikrimizi söylememiş, ayıp olmasın diye hakkımızı aramamışızdır. Böylelikle de başkalarına ayıp etmemiş, onları mutlu etmişizdir. Peki ya kendimiz; kendi isteklerimizi hiçe sayarak sırf başkalarını memnun etmek için kendimize ayıp etmiş olmuyor muyuz?

Unutmamak gerekir ki biz kendimize değer vermezsek, kendimizi sevmezsek, kendimize saygı göstermezsek başkalarından bunları beklememiz yanlış olacaktır. Günlerin su gibi akıp gittiği, yaşanan hiçbir anın bir daha yaşanmayacağını unutmadan, hayatımızı nasıl yaşamak istiyorsak öyle yaşamalıyız. Sırf başkalarına “Ayıp olmasın” diyerek kendimize engel koyarsak en büyük ayıbı kendimize yapmış oluruz.


Çünkü;

“Ayıp olur ”odağı ile yaşamak insanın kendi kişiliğine, kendi özgünlüğüne zarar verir.

“Ayıp olur” odağı ile yaşamak özgüvene zarar verir.

“Ayıp olur ”odağı ile yaşamak kendinden ödün vermeye ve yapmacıklığa sebep olur.

Bu nedenle bırakın Ayıp olsun. Gitmek istemediğiniz bir davete gitmeyin, hadsizlikler karşısında susmayın, hakkınızı aramanız gereken yerde arayın, zorbalığa ödün vermeyin.


Ömür dediğin üç gündür;

Dün geldi geçti,

Yarın meçhuldür.

O halde ömür dediğin bir gündür; o da bugündür.

Can YÜCEL


Hayat dediğimiz akıp gidiyor geriye dönüp baktığınızda “Ayıp Olmasınlar” yüzünden yapmadıklarınıza hayıflanmak yerine, ayıp olursa olsun diyerek yaptıklarınızla gurur duyun.


Unutmayın ki sizi olduğunuz gibi kabul eden, sizi gerçekten seven ve saygı duyan insanlar için, birlikte bir yerlere gitmek istemeyip, evinizde dinlenmek istediğinizi söylemeniz, kendi inandığınız şeyleri ifade etmeniz kısacası yapmak istemediğiniz hiçbir şey sorun olmayacaktır. Sorun olacaksa da bırakın olsun zaten. İnanın ki bu sizin sorununuz değil, onların sorunudur.


Comments


bottom of page