top of page

Kendini Sevebilmek (Sevgili Kendim)


İnsanoğlu yaşamı boyunca birçok ilişki yaşar. Ebeveynlik ilişkisi, karı-koca ilişkisi, arkadaşlık ilişkisi, kardeşlik ilişkisi vs. Bu ilişkiler içinde bir tanesi vardır ki; insanın en uzun ilişkisi de odur. Bu ilişki insanın kendisiyle olan ilişkisidir. Diğer tüm ilişkiler bir şekilde biter ya da şekil değiştirir ancak insanın kendisiyle olan ilişkisi doğumdan ölüme kadar aralıksız devam eder.


Peki kendinizle ilişkinizin nasıl olduğunu hiç düşündünüz mü? Kendinizi seviyor musunuz? Kendinizle başbaşayken mutlu musunuz? Gülebiliyor musunuz? Bedeninizi seviyor musunuz?

Ya da bugünden itibaren kendinizle olan ilişkiniz ile ilgili günlük tutacak olsanız cümleleriniz nasıl başlardı?


Sevgili kendim,

Bu sabah daha gün ağarmadan erkenden kalktım. Sabahın sessizliğinin ve seninle başbaşa olmanın mutluluğuyla, kahvemi yudumlayarak kitabımı okudum. Ardından, doğan muhteşem güneşle birlikte, yeni güne merhaba demek için hazırlanmaya başladım.


Bu ve buna benzer cümleler mi sizi anlatır yoksa;


Sevgili kendim,

Bu sabah yine mutsuz ve yorgunum. Her gün bir önceki günün aynısı ve ben yine sıkıcı günlük rutinlerimi uygulamak üzere güne başladım gibi cümleler mi sizsinizdir.


Günlüğünüzde ki cümlelerinizi nasıl başlatacağınız tamamen size kalmış. Her yeni güne şükreden, kendini seven ve önce kendi ruhunu besleyen biri mi olmak istersiniz? yoksa her yeni günü bir robot gibi değerlendiren biri mi?


Unutmayın ki;

İnsanın kendisiyle olan ilişkisi, diğer ilişkilerinin de pusulasıdır. Kendini sevmeyen, kendine gerekli değeri vermeyen birisi, başkalarını yeterince sevemez ve başkalarından da gerekli değeri göremez. Kendi kendiyle olan ilişkisinde mutlu olmayan birisinin, diğer ilişkilerinde mutlu olması da mümkün değildir.


“Önce kendini sev çünkü, hayatının geri kalanını birlikte geçireceğin kişi o.”

Paulo Coelho


KENDİMİZLE GÜZEL BİR İLİŞKİ YAŞAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

  • Hayatta ne yapacaksak yapalım, ilk ve en önemli şey istektir. İsteksiz başlanılan işler, kısa bir süre sonra vazgeçilen işler olacaktır.

  • İkinci sırada olması gereken şey, kararlılıktır. İstek olsa bile, isteği destekleyecek kararlılık olmazsa, istek de bir süre sonra son bulur.

  • Kendimizle olan ilişkimizin güzel olması için, kendimizi sevmemiz gerekir. Duygusal veya fiziksel hangi kusurlarımız varsa hepsini sevmemiz, bizi biz yapan bu özellikleri benimsememiz ve onlarla mükemmel olduğumuzu kabul etmemiz gerekir. Unutmamak gerekir ki, her insan birbirinden farklı bedene, kişisel özelliklere, zekaya sahiptir. Kimse kimsenin aynısı olamaz ve birbirine benzemek zorunda da değildir.

“Kendine saygı duy, kendini sev.

Çünkü senin gibi bir kişi hiç olmadı ve hiçbir zaman da olmayacak.”

Osho


  • Şükretmek hayata olumlu bakmanın en etkili yoludur. Kendi varlığımıza, sahip olduklarımıza şükretmek, kendimizi sevmek için önemli bir adımdır.

  • Kendimizle olan ilişkimizi güzelleştirmek için öncelikle enerjimizi yükseltmemiz gerekir. Pozitif enerji insanı daha güçlü ve mutlu kılar. Her insana enerji veren şeyler farklı olabilir. Kimi insan müzikle, kimi insan temiz havada yürüyüşle, kimi insan küçük bir parça çikolata ile pozitif enerji depolayabilir. Sizin için pozitif enerji ne demekse, bunu kendiniz için mutlaka uygulamalısınız.

  • İster karı-koca ilişkisi, ister anne-baba ilişkisi, isterse arkadaşlık ilişkisi olsun, her ilişki için zaman ayırmak gerekir. Peki kendimize zaman ayırıyor muyuz? Ya da ayırıyorsak nasıl ayırıyoruz? Sosyal medyada zaman harcamak kendimize zaman ayırmak değildir. Kendimize zaman ayırmak demek, kendimizle baş başa kalmak, kendimize odaklanmak demektir.

  • Kendimizle ilişkimizi güzelleştirmenin bir diğer yolu ise, insanlarla olan ilişkilerimizde kendimizi asla ikinci plana atmamaktır. Önce ben demeyi bilmeliyiz ve başka insanlar üzülmesin diye kendimizi üzmemeliyiz. Unutmamak gerekir ki,

Kendimiz unutulmayacak kadar değerliyiz.

Son olarak;


Ömrümüzün sonuna kadar birlikte olduğumuz kişiyi, yani kendimizi ihmal etmemek, bedenini ve ruhunu beslemek, ona değer vermek için gün bugündür.


Sevgili kendim,

Bugün 03.04.2023 Pazartesi. Yağmurun sesi ve yağmurla ıslanan doğanın mis kokusuyla güne başladım. Hayat akışı için de günlük rutinlerimi gerçekleştirdikten sonra, günün en sevdiğim anında, seninle başbaşa kaldığımız anda, bir yanda ruhumu aydınlatan müziğin sesi, bir yanda kahvem en sevdiğim işlerden biri olan yazımı yazmaya başladım.


Herkesin kendini sevmesi, kendi değerini bilmesi ve kendini mutlu etmesi umuduyla...


Comments


bottom of page