top of page

Anı Yaşamak


“Hayatta en büyük engel beklemektir. Daha sonra gelecek olan her şey belirsizliğin alanına girer. Şu andan itibaren yaşa”

Seneca


“Artık zamanın değerini bileceğim, her anımı dolu dolu yaşayacağım.”

Eminim birçok insan defalarca kendine bu sözü veriyor ama uygulamaya gelince bir türlü başarılı olamıyordur. Sonra bir gün, ansızın çıkan bir olay karşısında, anın ne kadar kıymetli olduğunu yeniden hatırlıyor ve yine aynı sözleri kendisine veriyordur ama eyleme geçemiyordur.


Peki nedir anı yaşamak ya da ne değildir?

Anı yaşamak;

Zamanın değerini bilerek, yaşanılan anın farkında olarak, kendin için, çevren için yararlı olarak yaşamaktır. Hayallerimizin peşinde koşmaktır. İyilik için uğraşmak, insanlık için doğru olanı yapmaktır. Sürekli söylenmek, hayıflanmak yerine, kendi gücünün farkına varmak ve hedefe giden yolda eyleme geçmek için şimdi şu an diyebilmek ve harekete geçmektir. Ayrıca anı yaşamak, hayattan keyif almaya odaklanmaktır. Sahip olunanların kıymetini bilmektir. Her hayatın acısıyla, tatlısıyla yaşanmaya değer olduğunun bilincinde olmaktır. Zamanın boşa harcanmayacak kadar kısa ama her anını dolu dolu yaşamak için uzun olduğunu unutmamaktır. Ancak;


Anı yaşamak;

Gününü gün etmek, hiçbir şeyi hiç kimseyi umursamamak, geçmişi unutmak, geleceği önemsememek demek değildir. Düşünmeden hareket etmek, sadece kendi zevklerin için yaşamak, başkalarını hiçe saymak değildir. Hiçbir hedefi olmadan zaman öldürmek değildir. Hayatta sadece kendin var gibi yaşamak, herkesi kendi çıkarların doğrultusunda kullanmak değildir.


Her anı hissederek yaşamak için neler yapılabilir?


Hayatın insanlara yüklediği sorumluluklar, zorluklar, kederler gibi durumlar nedeniyle birçok insan, anı yaşamayı unutmakta ve kendi hayatını son derece sıkıcı, monoton bulmaktadır. Oysa en sıradan hayatlar bile an ve an hissederek yaşamaya değerdir.


İşte bu yüzden unutmamak gerekir ki her şey bir adımla başlar. Umutsuzluk duvarlarını aşmak, anın tadını çıkarmak için, ilk adım çok önemlidir. İlk adımı atmanızla birlikte, anı yaşamak için geçmişle vedalaşmak gerekir. Geçmiş acısıyla, tatlısıyla, belki de keşkeleriyle bir deneyim olarak geçmişte kalmalıdır. Kaygıları, korkuları beraberinde getirmemelidir. Anı yaşamak istiyorsanız, geçmişten ayrılmanız gerekir.


Bir diğer önemli nokta ise, hayat rutinimizin dışına çıkmayı başarmaktır. Her insanın hayatında üstlenmiş olduğu roller ve sorumluluklar vardır. Bu roller ve sorumluluklar hayatımızın rutin kısmını oluşturur. Ancak anı yaşayabilmek demek, bu rutini aşabilmek demektir. Bunun için de önceliklerimizi belirlememiz, hedefimize ulaşmak için en iyi yolları seçebilmemiz ve zamanımızı verimli kullanmayı öğrenmemiz gerekir.


Unutmamak gerekir ki her insanın içinde yapabileceklerinden daha fazlasına yetecek güç vardır. Yeter ki gücümüzün farkında olalım ve şimdi, şu anda diyebilmeyi başaralım.


Comments


bottom of page